2017. október 22. és október 30. között Vancouverben tartja az IAF és az ILAF az éves rendes munkacsoporti megbeszéléseit és közgyűlését, amelyen Devecz Miklós Főigazgató képviseli a Nemzeti Akkreditáló Hatóságot. A szakmai rendezvény Magyarország szempontjából legfontosabb eseménye, hogy 2017. október 29-én az IAF és az ILAC éves közgyűlésén Devecz Miklós átvette a NAH ILAC és IAF Kölcsönös Elismerési Megállapodásainak aláírt okiratát. E ceremónia keretében hivatalosan is lezárult az a folyamat, mely a magyar akkreditáló szervezet 2016. évi szervezeti átalakulás következtében elveszített nemzetközi tagságok visszaszerzését célozta.
A 2016. évi szervezeti átalakulás következtében elveszített nemzetközi tagságok visszaszerzése irányában mutatott tudatosság, a NAH menedzsmentjének és munkatársainak erőfeszítései eredményeként a Hatóság rövid idő alatt megszerezte a három legfontosabb nemzetközi szervezet: az EA – Európai Akkreditálási Együttműködés , az ILAC Nemzetközi Laboratóriumi Akkreditációs Együttműködés és az IAF Nemzetközi Akkreditálási Fórum tagságát és aktív nemzetközi szereplőként dolgozik a hazai vállalkozások érdekeinek képviseletéért.
A NAH 2016. november 11. óta teljes jogú tagja a Nemzetközi Laboratóriumi Akkreditációs Együttműködésnek (ILAC), mellyel megkapta az MRA (Mutual Recognition Arrangement – Kölcsönös Elismerési Megegyezés) jogosultságot is a kalibráló és vizsgáló laboratóriumok (ISO/IEC 17025), orvosi vizsgáló laboratóriumok (ISO/IEC 15189) területére. 2017. május 09-én elismerve hazánk hivatalosan is kiterjesztette ILAC MRA státuszát az ISO/IEC 17020 szabvány szerinti ellenőrzésre (inspection) is.
A magyar akkreditáló szervezet tagsági kérelmének 2017. június 30-i jóváhagyását követően - 2017. július 4-i hatállyal megszerezte a Nemzetközi Akkreditálási Fórum (IAF) kölcsönös együttműködési megállapodásának (IAF MLA) aláírói státuszát az ISO/IEC 17021-1 szabvány szerinti irányítási rendszer tanúsítás (ISO 9001 és ISO 14001 alterületek), az ISO/IEC 17024 szabvány szerinti személytanúsítás, valamint az ISO/IEC 17065 szabvány szerinti terméktanúsítás területére.
A Kölcsönös Elismerési Megállapodások aláírt okiratának hivatalos átvételére 2017. október 29-én a két nemzetközi szervezet éves közgyűlésén került sor.
Devecz Miklós főigazgató átveszi a NAH ILAC MRA okiratát Merih Malmqvist Nilsson-tól, az ILAC elnökétől
Devecz Miklós és Xiao Jianhua IAF elnök a NAH IAF MLA okiratának átvételekor
A NAH fenti nemzetközi szervezetekben megszerzett teljes jogú tagságának és a nemzetközi munkacsoportokban végzett szakmai tevékenységeinek következtében a világ immár 128 országában elfogadott a magyar megfelelőségértékelés.
Ez azt jelenti, hogy a hazai vállalkozások itthon tanúsíttathatják termékeiket, melyek így további tanúsítási és vizsgálati kötelezettség nélkül kerülhetnek piacra az ILAC és az IAF kölcsönös együttműködési megállapodása által lefedett országokban.
A külkapcsolatokat érintő nemzetközi tevékenység fejlesztése a jövőben is prioritásként szerepel a NAH számára. A Kormány „Keleti nyitás” politikáját támogatva többek között cél a HALAL akkreditáció fejlesztése, mellyel segíthető a hazai termékek exportja az Öböl-menti országok irá-nyába a mezőgazdasági, élelmiszeripai és kozmetikai szektorokban.
2017.10.30.
A Nemzeti Akkreditáló Hatóság átlátható működésének keretében bevezette az MSZ EN ISO/IEC 17025:2...
A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 14 § szerint - szakma megszerzésére irányuló szakma...
Felhívjuk az akkreditált irányítási rendszer tanúsító szervezetek figyelmét, a NAR-30 szabályzatn...
Tisztelt Látogató!Tisztelt Ügyfelünk, leendő Ügyfelünk! Itt az idő, hogy elbúcsúzzak Önöktől. 202...
Tájékoztatjuk az akkreditált irányítási rendszer tanúsító szervezeteket, hogy a Nemzetközi Akkred...
2021. május 31. éjféltől már csak az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 szerint akkreditált vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok, valamint mintavevő szervezetek státusza marad érvényben.
A hátralévő idő: